recenze fifi 07 -3

29. prosince 2006 v 14:45 | Airon-GameZone |  Recenze
FIFA 07
Rok se sešel s rokem a máme tu další pokračování oblíbené fotbalové série od EA Sports. Co nám letos vývojáři připravili nového? FIFA 07 v plně lokalizované české verzi přichází na pulty obchodů a my vykopáváme recenzi!
Někteří z vás nejspíše tuto recenzi jen prolétnou rychlostí blesku. Ano, mluvím o příznivcích Pro Evolution Socceru z japonských dílen Konami. A důvod? Nevěří v to, že FIFA dokáže ve virtuálním souboji porazit PES. Avšak tento rok to bude více než jen vyrovnaný souboj. FIFA přichází s novým systémem fyziky míče, střel, kariéry a hlavně - českou lokalizací. Co víc by si mohl správný fotbalový fanoušek přát, než češtinu a český komentář od dvou výborných komentátorů fotbalových přenosů - Jaromíra Bosáka a Petra Svěceného! Čtěte jak vypadá a jak se hraje nová FIFA!


Začneme pěkně po pořádku. Instalace je jednoduchá a rychlá, intro hry vás namlsá novými triky a stadiony. Atmosféra začíná houstnout... Menu hry se oproti loňským verzím trochu změnilo, těžko říci, jestli k lepšímu nebo horšímu. Prostě normálka. Kromě standardních možností FIFY jako je kariéra, přátelský zápas, vytvoření vlastního turnaje, hry online nebo výzev, o kterých si také povíme, tu je pár nových vychytávek jako je například mód "Interaktivní ligy", možnost vytvořit si vlastní tým a pár dalších.

Režim kariéry se oproti loňsku nijak moc výrazně nezměnil. Na začátku si vyberete jeden z více než 510 týmu z 27 lig světa, zvolíte si typ trenéra, nově i měnu, ve které se bude pohybovat váš rozpočet a jdete na věc. Po tom, co si zvolíte ideálního sponzora s vyhovujícími podmínkami smlouvy a po tom, co si přečtete pár virtuálních e-mailů od majitele klubu nebo virtuální noviny popisující váš příchod do klubu, můžete spustit první zápas. Nemusíte ho ani dokonce hrát, je tu i možnost vizuální simulace. Hezké.

EA Sports konečně do hry zabudovali možnost zvýšit ceny vstupného na domácí zápasy, takže i tím se můžete dostat nahoru v rozpočtu klubu. Po každém odehraném zápase dostanete přesné informace, jak se který hráč zlepšil, popřípadě zhoršil. Zrenovoval se i systém přestupů. Nejenom že můžete nabízet nehorázné fotbalové sumy (jak už to tak bývá, miliony eur) za jakékoliv hráče z celého světa, ale letos si konečně budujete akademii juniorů, ve které si můžete "vypěstovat" budoucí hvězdy vašeho klubu. Mód kariéry obsahuje prostě všechno to, co by si správný trenér fotbalového klubu mohl přát.

Pokud nemáte zájem o hraní s počítačovým protivníkem, ale chcete vydrtit třeba své kamarády, EA nabízí celkem 3 možnosti. První, je základní hra přes IP adresu a nebo síťová hra - LAN. Druhou možností je, jak už u EA her bývá, oficiální server - EASO (EA Sports Online). Na těchto serverech můžete soupeřit s mnoha hráči z celého světa a to (podle mých zkušeností) bez lagů a jakéhokoliv jiného sekání hry. Třetí, zcela nová volba, nabízí utkat se za svůj oblíbený tým v zápasech jednou za týden, podle reálného rozpisu německé Bundesligy, anglické Premier League, francouzské Ligue 1 Orange nebo mexické 1. Divize. Celé to spočívá v tom, že se ve čtvrtek otevřou brány EA serverů - Interaktivních lig a do soboty máte možnost nasbírat co nejvíce výher pro svůj tým, proti fanouškům týmu druhého. Pomozte tedy svému oblíbenému klubu dosáhnout vrcholu tabulky!

A pokud vás ani jedna možnost nezaujala, můžete si jen tak kopat v "Tréninkovém režimu", abyste dosáhli co nejlepších výsledků v přátelských zápasech nebo třeba dokázali vyhrát nějaké body v "FIFA 07 výzvách". Jen pro představu, tyto výzvy spočívají v tom, abyste třeba vyhráli o 5 gólů, dokázali zvítězit v různých pohárech atp. A ptáte se - na co body? Můžete je uplatnit v "FIFA 07 obchodu", kde si můžete odemknout různé vymoženosti, jako jsou například speciální zábavné efekty, kamera nad stadionem, světovou a klasickou jedenáctku, sady nových míčů, třetí dresy týmů, sady tréninkových stadionů atd. Jestliže jste zvyklí si hru upravovat podle svého gusta, budete také spokojeni novými možnostmi, které FIFA 07 tento rok přináší. Jsou to maličkosti, ale potěší. Co takhle si upravit hráče nebo dokonce vytvořit zcela nového od vzhledu až po vlastnosti? Nestačí? A co rovnou celý tým? Ještě málo? A co třeba rovnou vašeho nového hráče pomocí regulérních přestupních norem šoupnout třeba do Chelsea nebo Sparty? Nebo rovnou do národního týmu? Ano, toto všechno můžete ve FIFĚ nastavit.

Už ale přestanu chodit kolem horké kaše a zaměřím se asi na to nejdůležitější, co FIFA 07 nabízí - a to je hratelnost a grafika. Vzhled hry se oproti loňsku změnil jen okrajově. I přesto ale vylepšený Core engine využije hned dvojnásobek virtuální paměti a vyžádá si nejen nový DirectX, ale i lepší grafické karty, než byly dosud podporované Ge-Force MX. EA se zaměřili hlavně na úpravu stadionů, dresů a tváří. Za zmínku stojí povedené stadiony, například nové Wembley nebo Emirates. Další novinka je dynamické počasí - zjednodušeně - na začátku zápasu nastupujete se suchými hráči, končíte s mokrými. Za zmínku také stojí nepříliš povedený filtr efekt, který dodává obrysům hráčů rozmazané rysy při opakovaných záznamech. Prostě grafika pro PC se moc nezměnila a ti z vás, co čekají nějaké převratné změny, prostě FIFA vzhledově nepotěší.

A nyní je před námi asi nejdůležitější část recenze - hratelnost! EA Sports již dlouho před vydáním propagovala FIFU 07 jako nejlepší fotbalovou hru. Slibovala úplně novou fyziku míče, nové pohyby hráčů, to vše skoro dovedené k dokonalosti. Někdo by teď očekával omílanou frázi "Sliby chyby". Já ji nepoužiji, protože FIFA opravdu popošla o krok dopředu. Hráči se nyní pohybují o něco více reálněji. Souboje o míč, pády a fauly vypadají lépe než v předchozích letech. Co se týče brankářských zásahů, už to není jen takový panák na pružině, který skáče zleva doprava, nahoru dolů. Občas se i stane, že se brankář zapomene na velkém vápně a pro útočníka je tedy lehký cíl lobovaným míčem pokořit bránu. Ale abych jen neházel špínu na "strážce bran" musím pochválit vývojáře za to, jak vylepšily zákroky při dorážkách. A co na druhé straně útočníci? Letos máte více možností jak vstřelit gól. Střely můžete točit (díky nové fyzice míče), kopnout placírkou nebo lobem. Pokud toto všechno ovládáte, budete mít maximální požitek ze hry. Krásné góly, ale i odražené střely od břevna nebo šouravé střely do protipohybu brankáře.

Abych nezapomněl na zálohu, respektive aby EA nezapomněli, musím zmínit vylepšený systém centrů a přihrávek. Takže nejen střely se dají točit, ale i centry! Všechno to vypadá tak lehce, ale o tom nerozhodujete vy, ale obtížnost, kterou si zvolíte.

Pro ty, co FIFA 07 není jejich první hra ze série, bude jen záležitostí zvyku porážet počítačového protivníka. To je trošku škoda. Nováčci budou mít trochu problémy si navyknout na složitější ovládání, aby hru plně využili. Ale ze začátku si každý vystačí s přihrávka/centr/střela. Ovšem problémy budou mít zajisté všichni milovníci triků a kliček. Letos už není tak jednoduché udělat "Zidanovku" nebo "Ronaldhinovu kličku". A abych neopomněl na standardní situace, ty se od loňska víceméně nezměnily, jen okrajově. Změna spočívá jen v tom, že můžete nastavit rotaci míče. Čekal jsem trochu víc... Ale kdybych měl celkově hratelnost zhodnotit - dávám 8,5 z 10.

Se zvukem se kromě českého dabingu taky moc nedělo. Snad jen lepší reakce diváků při tutových šancích. FIFA 07 má k dispozici celkem 40 písniček od neznýmých zpěváků a zpěvaček. Je to takový namíchaný neutrální styl, takže by neměl nikomu vadit, ale příští rok snad už bude "soundtrack" lepší. Důležitá novinka je ale český komentář! No popravdě, kolik her na trhu má kompletní českou lokalizaci? Minimum. Profesionální dvojice komentátorů Jaromír Bosák a Petr Svěcený se ujala dabingu určitě s maximálním nasazením, ale přece jenom to není jako v televizi. Občas se věty překrývají a vznikají tak souvětí jako je například: "Střílí na bránu a vypadá to na nebezpe.. výborně chytá". Ale to se naštěstí nestává tak často a rozhodně to není jen v českém komentáři. Komentování v našem rodném jazyce stejně omrzí po nějakém čase stejně tak, jako anglický originál, který také není bez chyb, jen si toho těžko všimneme.

FIFA 07 zkrátka udělala krok vpřed v hratelnosti, poté zůstala stát s grafickým vzhledem, ale pak k nám zase mohutně přikročila s českým komentářem a češtinou. Zarážející je také fakt, který asi leckdo jen tak nepřenese přes srdce, a to, že ve hře chybí česká reprezentace. Takže naši zemi ve FIFĚ zastupuje jen AC Sparta Praha. Škoda. Takže hrát či nehrát? Toť otázka. Volba je na vás. Já doporučuji.


Hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama