recenze fifi 07 -2

19. prosince 2006 v 18:43 | Airon-Doupě |  Recenze
FIFA 07Fotbalová série od EA Sports má tak dlouhou tradici, že je každému hráči jasné, že FIFA není zkrácenina pro Fifinku ze Čtyřlístku. Jaká je však finální podoba nového ročníku virtuální kopané? Splnili vývojáři své předsevzetí a vytvořili hru, jež je schopná konkurovat opěvovanému Pro Evolution Soccer?Stejně jako Martin v pravidelných intervalech přijíždí na bílém koni, EA Sports přichází každý rok s novými ročníky sportovních her FIFA, NHL atd. Rok od roku se situace opakuje - herní vývojáři s dětskou radostí ve tváři oznamují, že letos to bude skutečný trhák, jenž nastolí revoluci v daném žánru. Revoluce se letos skutečně koná (ne však na PC, ale na Xbox 360), majitelé next generation platformy si budou moci užívat zbrusu nové hry, jež má svou kvalitou - dle slov samotných tvůrců - dostihnout konkurenční Pro Evolution Soccer. PC hráči však letos tak trochu ostrouhají a budou se muset spokojit s vylepšenou verzí loňského ročníku. Několik výhod ale PC verze FIFA07 přece jen má. Největší z nich je kompletní lokalizace do naší mateřštiny, jež kromě českých textů zahrnuje i český dabing v podání Jaromíra Bosáka a Petra Svěceného. I tak ale nová FIFA vládne rozporuplným dojmem a nedokonalou hratelností.
Míč kulatý, rys tu hraje
Přestože se jedná o dva různé sporty, PC verze FIFA07 je nápadně podobná své hokejové kolegyni NHL07. Na obou titulech byste, na první pohled, marně hledali jakékoliv změny či inovace. Jakmile se hráč, po několika nezbytných nastaveních, vrhne do samotného zápasu, nepozná na první pohled, že se právě oddává radovánkám s FIFA07 a nikoliv s její o rok starší kolegyní. V rámci grafického enginu se takřka nic nezměnilo. Zachován byl i koncept hratelnosti, jenž staví na pomalé kombinační hře ve snaze vyvolat skutečný fotbalový zážitek.
Jak hráči počítače, tak vaši spoluhráči vyznávají jakousi vyčkávací taktiku, která je pro fotbal typická. Pánové v kopačkách se nikam neženou a tiše čekají na svých pozicích. Počítač je schopen přihrávat si na vlastní polovině dobrou minutu, než se pokusí založit útočnou akci. Vaši kolegové z týmu se mezitím procházejí, nebo poklusávají sem a tam. Vše doprovází nekončící burácení fanoušků, kteří se dožadují gólu. Jakmile se zápasové dění začne přelévat ze strany na stranu, oku hráče neunikne několik málo vylepšení v pohybech hráčů. K vidění jsou staré dobré speciální pohyby a kličky, narazíte však i na nové situace (například krátké a rychlé kličky v malém vápně, postrkávání hráčů ve vzduchu při hlavičkových soubojích atd.). Autoři předesílali, že vylepšen byl i systém střelby, kde lze nyní mimo jiné konfigurovat spodní a horní rotaci míče. Novinku, určenou především pro standardní situace, však není lehké ovládat. Pokud spadáte do skupiny hráčů, jež zatím nepřišli na chuť gamepadu a hrají na klávesnici, rozdíl ve střelbě s využitím rotací nejspíš nepoznáte.
S každým novým ročníkem se vývojáři čím dál více zaměřují na zdokonalení ovládání pomocí gamepadu, zatímco novinek v ovládání na klávesnici je čím dál méně. Samotné zápasy jsou tak pro uživatele klávesnic mnohem složitější. Hráč je omezen v útoku i obraně, letos navíc útočné schopnosti počítače postoupily na vyšší úroveň. Obrat hráče o míč je nyní záležitostí trpělivosti a zručnosti.
"Všechno je to cinklý, vole!"
Několik málo nových pohybů virtuálních spielmacherů doprovází odlišné chování míče; balón již nedrží na kopačkách jako přibitý. Ovládání míče jednotlivými fotbalisty je navíc značně specifické. Hráč snadno pozná rozdíl mezi Rosickým a průměrným playerem nejhoršího týmu izraelské ligy. Zatímco česká hvězda s přehledem kontroluje míč a má k dispozici řadu speciálních pohybů, obyčejným smrtelníkům balón odskakuje od nohy (především při zrychlení a kličkách).
Kulatý nesmysl se dokonce přizpůsobuje danému terénu (v sérii PES se nejedná o nic nového, pro titul FIFA je však podobná vymoženost novinkou). Nejlépe lze sledovat jeho chování při výkopech brankáře. Na mokrém povrchu je míč těžký a rychle se přilepí na trávník. Během zápasů v zemích se suchým podnebím (třeba na stadionu v Barceloně) je situace jiná. Balóny jsou rychlé a vyschlý trávník umožní hráčům praktikovat systém rychlých přihrávek a protiútoků.
Žádný fotbalový recept na světě vám však nepomůže v momentě, kdy si počítač usmyslí, že zápas musíte prohrát. Na podobný problém narážíme již léta ve většině sportovních her od Electronic Arts. Můžete se prohánět po hřišti sem a tam, zkoušet dlouhé centry, střely z dálky, krátké přihrávky i hlavičky, ale přesto se nedostanete do šestnáctky soupeře. Ba naopak - tvrdohlavý a přísně naprogramovaný protokol umělé inteligence počítače vám bude znemožňovat hru na každém metru a nedovolí vám zmocnit se míče. Podobné momenty dokáží uvést v zoufalství. V momentě, kdy od 10. do 85. minuty vedete rozdílem dvou branek, je klidně možné, že počítač ještě stihne nastřílet tři branky a převezme konec utkání do svých rukou. Poněkud deprimující při zjištění, že nastalé situaci můžete jen "nečinně" přihlížet. Hráč se tak nemůže zbavit dojmu, že zápas je "cinklý".
Češtinománie
I přes zjevné nedostatky v hratelnosti a minimum inovací se nová FIFA hraje stejně příjemně jako dřív. Nelze zde hovořit o kvalitní fotbalové simulaci, ke které má v současné době nejblíže firma Konami se sérií PES. FIFA vždy byla a je arkádovou záležitostí, což ovšem není na škodu. Zvlášť letos, kdy hra poprvé obsahuje kompletní českou lokalizaci včetně dabingu komentátorského dua Svěcený-Bosák. K zaslechnutí jsou klasická přirovnání a obraty Míry Bosáka a mnoho dalšího. Český komentář má ale - nejen ve srovnání s NHL07 - své mouchy .
Hráči se sice dočkali česky komentovaných zápasů, česká Gambrinus liga však stále chybí (na rozdíl od nového ročníku NHL, v němž je k nalezení O2 Extraliga). Mírným zklamáním je též stagnující vizuální stránka titulu. Grafika nedoznala oproti loňsku žádného vylepšení. Všechny známé animace a mimoherní záběry, na něž byli hráči už přes rok zvyklí, jsou k vidění i tento rok. Záměr Electronic Arts je však jasný. Letos se tvůrci soustředili na vývoj next gen verze hry pro Xbox 360, zatímco revolučního ovládání a enginu nové generace se PC hráči dočkají až příští rok. Důvodem odkladu jsou, mimo jiné, očekávané brutální HW nároky. Letos se tedy PCčkáři dočkají jen jakési "dětské porce" (nikoliv plnohodnotného jídla v podobě next gen hry), přesto není FIFA07 v žádném ohledu méněcenným titulem, ačkoliv konkurenční boj s novým dílem PES s jistotou prohraje.
Grafika: 7/10
Hudba: 6/10
Česká lokalizace: 5/10
Hratelnost: 7/10
Tradičně nevybroušenou hratelnost letošního ročníku FIFA nemaskuje grafika hry, nýbrž český komentář, který rozhodně není na škodu. Disponuje však množstvím zbytečných chyb, jež snad do příštího ročníku zmizí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama